صفحه اطلاع رسانی دفتر امور پایان نامه ها

بسمه تعالی

(جهت اطلاع از نکات مهم مرتبط با امور پایان نامه ها این صفحه را تا انتها مطالعه نمایید)

اطلاعیه های جدید:
 
آخرین دوره جلسات پیش‌دفاع متمرکز دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400 از چهارم دی‌ماه آغاز می‌شود و دانشجویان تا ساعت 15:30روز سه‌شنبه 16 آذرماه فرصت دارند تا مستندات خود را در سامانه پژوهشیار بارگذاری کنند.برای مشاهده آیین نامه پیش دفاع متمرکز به قسمت دانشجویان دکتری مراجعه نمایید.

 

بسیار مهم: دانشجویان مقطع دکتری جهت اطلاع از شیوه نامه جدید پژوهشی دانشجویان دکتری و متمم های جدید آن به قسمت دانشجویان دکتری مراجعه نمایند.

 

به اطلاع می رساند با توجه به جابجایی دفتر امور پایان نامه ها شماره داخلی این دفتر در حال حاضر 2658 و 2408 می باشد.

مهم: به اطلاع می رساند کلیه دانشجویانی که می خواهند موضوع و پروپزال خود را در سامانه ثبت نمایند ضروری است علاوه بر ثبت موضوع و استاد راهنما در سامانه ثبت پروپزال واحد دماوند به آدرس http://thesis-portal.damavandiau.ac.ir/ به سامانه پژوهشیار سازمان مرکزی به آدرس https://ris.iau.ac.ir مراجعه کرده و مراحل ثبت و تصویب موضوع و پروپزال خود را طی نمایند. توجه نمایید که دانشجویان ارشد حداقل شش ماه و دانشجویان دکتری حداقل یکسال بعد از ثبت تایید پروپزال توسط گروه در پژوهشیار  می توانند از پایان نامه خود دفاع نماید. لذا ضروری است در اسرع وقت مراحل پژوهشیار طی شود.

 

جهت مشاهده راهنمای سامانه پژوهشیار کلیک کنید.

 

ضروری است دانشجویانی که پروپزال آنها تا قبل از اردیبهشت سال 98  در شورای گروه تصویب شده، هنگام ثبت نام در پژوهشیار به سوال مربوطه پاسخ دقیق دهند و مطابق دستورالعمل عمل کنند. برای دریافت دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

قابل توجه دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی 95 به بعد: با توجه به تغییر روش ارزیابی دفاع  با مراجعه به قسمت دانشجویان ارشد ورودی 95 به بعد در منوی سمت راست همین صفحه، بخشنامه های مربوطه را به دقت مطالعه نمایید.

جهت دریافت فرمت استاندارد تدوین پایان نامه ها و راهنمای تدوین پایان نامه به قسمت فرم ها و آیین نامه ها مراجعه نمایید.
 

در مورد مقالات قابل پذیرش: برای مطالعه موارد مرتبط با مقالات مستخرج از پایان نامه و تشویق مالی به قسمت مقالات در منوی سمت راست صفحه مراجعه نمایید.
 
دانشجویانی که قصد استخراج کتاب از پایان نامه خود را دارند سقف نمره برای کتاب نبم نمره می باشد.
 
برای ارتباط با دفتر امور پایان نامه ها می توانید با ارسال پیام از طریق پیام رسان سروش به شماره 09226762349 اقدام نمایید. بدیهی است در سریعترین زمان ممکن به سوالات پاسخ داده خواهد شد. لطفاً از تماس تلفنی خودداری نمایید.

به اطلاع اساتید و دانشجویان محترم می رساند سامانه جامع اولویت‌های پژوهشی کشور با هدف متناسب سازی پژوهش‌های دانشگاهی با نیازهای علمی کشور راه‌اندازی شده است.  این سامانه به صورت رایگان و با قابلیت جستجوی پیشرفته، مشاهده اولویت های دارای حمایت و اطلاع رسانی اتوماتیک در آدرس اینترنتی www.olaviatha.ir  قابل دسترسی برای همه اساتید، دانشجویان و پژوهشگران کشور می باشد .
همچنین دانشجویان جهت اطلاع از سایر موضوعات پیشنهادی(که برخی از آنها دارای حمایت مالی می باشند) به قسمت موضوعات پیشنهادی مراجعه و یا اینجا را کلیک نمایند.

جهت مشاهده اطلاعیه های جدید مربوط به برگزاری کنفرانس ها، حمایت نهادهای مختلف از پایان نامه ها و ... به قسمت تابلو اعلانات مراجعه کنید.

نکات مربوط به سامانه ثبت پروپزال قدیم:

1- کلیه دانشجویان  که می خواهند موضوع و پروپزال خود را در سامانه ثبت نمایند ضروری است
علاوه بر ثبت موضوع و استاد راهنما در سامانه ثبت پروپزال قدیم واحد دماوند به آدرس http://thesis-portal.damavandiau.ac.ir/ به سامانه پژوهشیار سازمان مرکزی به آدرس https://ris.iau.ac.ir مراجعه کرده و مراحل ثبت و تصویب موضوع و پروپزال خود را طی نمایند.
2-ثبت استاد مشاور تنها در صورت ارائه درخواست کتبی استاد راهنما و تایید مدیر گروه و پس از تصویب در شورای پژوهشی دانشگاه توسط دفتر امور پایان نامه ها انجام می شود و در سامانه تنها استاد راهنما توسط دانشجو قابل انتخاب است.
3- در صورتیکه نام اساتید راهنما و مشاور در سامانه موجود نبود جهت ثبت اساتید مربوطه از طریق مدیر گروه پیگیری نمایید.
4-دانشجویان محترم می باید مستندات تکراری نبودن موضوع را پس از اخذ امضای استاد راهنما جهت طرح در شورای گروه به مدیر گروه خود ارائه نمایند. 
5-پس از طی مراحل اولیه، سامانه یک پرینت از پروپزال ارائه می کند که دانشجو می باید این نسخه را  جهت طرح و تصویب در شورای گروه، به مدیر گروه مربوطه ارائه نماید.
6-لازم به ذکر است تاریخ تصویب پروپوزال در شورای گروه به عنوان مبدا بازه شش ماهه محسوب می شود. 
7- نام کاربری برای دانشجویان شماره دانشجویی و رمز اولین ورود شماره شناسنامه می باشد.
8- دانشجویان دکتری  تا قبل از جلسه دفاع از پروپزال خود می باید پروپزال خود را در سامانه زیر ثبت کنند.
9-در صورت داشتن سوال می توانید صرفا با ارسال پیام از طریق مسنجر سروش به شماره 09226762349 پاسخ خود را دریافت دارید.


                
 
 
راهنمای سامانه (فرمت PowerPoint - فرمت PDF)
 
 

 
 راهنمای مراحل آماده سازی و دفاع از پایان نامه
 
(قابل توجه دانشجویان گرامی در صورت دانلود نشدن فرم ها در این صفحه به قسمت فرم ها و آیین نامه مراجعه فرمایید)
 
الف) مراحل آماده سازی پروپوزال
 
 1.  انتخاب استاد راهنما و مشاور:
ضرروریست دانشجویان جهت تنظیم پروپوزال خود در گام اول به مدیر گروه خود مراجعه و براساس موضوع مورد علاقه و اساتید دارای ظرفیت خالی، به انتخاب استاد راهنما مبادرت ورزند. استاد مشاور تنها در صورت لزوم و با درخواست استاد راهنما و تایید مدیر گروه و معاون پژوهشی قابل انتخاب خواهد بود. سپس با مراجعه به استاد معرفی شده، در صورت پذیرش استاد به همکاری، موضوعی برای کار انتخاب می شود.
لازم به ذکر است در این مرحله ضروریست دانشجویان نسبت به وجود کد و ظرفیت خالی اساتید راهنما و مشاور در سامانه امور پایان نامه های سازمان مرکزی اطمینان حاصل نمایند. در غیر اینصورت مسئولیت عدم اخذ کد و عواقب آن برعهده دانشجو می باشد.
در صورتیکه استاد مربوطه در سامانه امور پایان نامه های سازمان مرکزی فاقد کد می باشد، در صورت داشتن یکی از شرایط زیر برای استاد تقاضای اخذ کد نماید:
 • استاد مربوطه دارای مدرک دکترا باشد
 •  استاد مربوطه دانشجوی مقطع دکترا بوده و امتحان جامع را سپری نموده و عضو هیئت علمی در یک دانشگاه باشد
در صورت وجود یکی از شرایط فوق دانشجو می تواند با یک عدد cd حاوی مدارک اسکن شده زیر (با فرمت jpeg و با حجم هر فایل کمتر از 100 کیلوبایت) برای درخواست کد به دفتر امور پایان نامه ها مراجعه نماید.
مدارک مورد نیاز عبارتند از:
 • مدرک دکتری(یا آزمون جامع برای دانشجویان دکتری)
 • حکم حقوقی استاد
 • صفحه اول شناسنامه استاد
 • کارت ملی استاد
 
 1. -   ثبت پروپوزال در سامانه امور پایان نامه ها:

لازم به ذکر است برای این مرحله نیازی به اخذ واحد پایان نامه نمی باشد.

ب) نحوه آمادگی برای جلسه دفاع
برای دفاع از پایان نامه دانشجو باید شرایط زیر را دارا باشد:
 1. حداقل شش ماه از تاریخ تصویب پروپوزال در شورای گروه گذشته باشد
 2. واحد پایان نامه را اخذ نموده باشد
 3. در سامانه پایان نامه های سازمان مرکزی دارای کد باشد
 4. در مورد دانشجویان روال جدید، در ردیف اخذ کد پایان نامه عبارت " ثبت شده " درج گردیده باشد
 
در صورت داشتن شرایط فوق دانشجو حداکثر تا دو هفته قبل از دفاع می باید فرم اعلام آمادگی دفاع(موجود در قسمت فرم ها و آیین نامه ها) را تکمیل نموده و به دفتر امور پایان نامه ها تحویل دهد. در ضمن برای اطلاع از مدارک مورد نیاز جهت اخذ مجوز دفاع از واحد آموزش به وبسایت تحصیلات تکمیلی مراجعه نمایید.  توجه شود که اطلاع رسانی به اساتید راهنما، مشاور و داوران درمورد روز و ساعت دفاع برعهده دانشجو می باشد. 
همچنین دانشجو باید پیش از روز دفاع، چکیده خود را در آدرس http://thesis.damavandiau.ac.ir/fa/form/7/fb ثبت نموده و کد پیگیری دریافت نمایند.
 
ج) کارهای مربوط به بعد از جلسه دفاع
 
1- آماده سازی نسخه های مجلد پایان نامه :
دانشجو پس از اعمال تغییرات مورد نظر اساتید گروه داوری می بایست پایان نامه خود را دقیقاً طبق فرمت ارائه شده (موجود در قسمت فرم ها و آیین نامه ها) و به صورت دو رو آماده نماید. ضروری است قبل از صحافی، یک نسخه پرینت شده از پایان نامه جهت تایید فرمت به کتابخانه ارائه شود.
تعداد نسخ صحافی شده مورد نیاز کتابخانه یک عدد می باشد(که طی مراحل فارغ التحصیلی مطالبه می شود). در صورت درخواست اساتید گروه داوری دانشجو موظف است نسخه مجلد به استاد مربوطه نیز تحویل نماید. دقت شود که فرم تسویه پژوهشی در تمام نسخه ها توسط اساتید گروه داوری، امضاء گردد. دانشجویانی که از اول تیرماه نود و شش به بعد دفاع کرده اند بجای فرم تسویه پژوهشی باید فرم اصلاحات امضاء شده خود را همراه صحافی به کتابخانه ارائه نمایند.
همچنین یک نسخه CD حاوی فایل Word  (فقط با پسوند Docx قابل قبول است) و Pdf پایان نامه باید به کتابخانه تحویل داده شود.
 
2- اقدامات لازم جهت ثبت نمره:
پس از برگزاری جلسه دفاع نمره دانشجو تا انجام امور زیر ثبت نخواهد شد:
 
 • ارائه فرم انصراف مقاله (موجود در قسمت فرم ها و آیین نامه ها) در صورت عدم تمایل به ارائه مقاله (این فرم را می توانید با پیام رسان سروش به شماره 09226762349 ارسال و یا به diau.m.fazli@gmail.com ایمیل کنید و پس از ارسال بصورت تلفنی اطلاع دهید ) 
 • ارائه مدارک مقاله(یا کتاب) مستخرج از پایان نامه (در مهلت شش ماهه از تاریخ دفاع به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه (که با مجوز معاونت پژوهشی تا یکسال نیز قابل تمدید است) ) شامل:

  1- فرم ارزیابی مقاله(یا کتاب) (موجود در قسمت مقالات در منوی سمت راست صفحه) بصورت تکمیل شده با امضاء استاد راهنما ئ مدیر گروه
  2- فرم پذیرش (acceptance) مقاله (برای مقالات ژورنال) و مجله یا CD کنفرانس که مقاله کامل در آن ثبت شده (برای مجلات کنفرانس)
  3- مراجعه به آدرس 
  www.thesis.damavandiau.ac.ir/fa/form/42 و تکمیل اطلاعات و دریافت کد رهگیری برای هر مقاله
  4- در صورت چاپ کتاب از پایان نامه، ارائه یک نسخه از کتاب(سقف نمره برای کتاب نیم نمره می باشد.)
 برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استخراج مقاله و کتاب از پایان نامه به قسمت مقالات در منوی سمت راست صفحه اصلی سایت دفتر امور پایان نامه ها مراجعه نمایید
 
3- اقدامات لازم جهت فارغ التحصیلی:
حدود دو هفته پس از تحویل مدارک لازم برای ثبت نمره، نمره پایان نامه در پورتال دانشجو ثبت و فرم های دفاع پس از تکمیل به بایگانی آموزش منتقل خواهد شد. لذا دانشجویان می توانند پس از مشاهده نمره پایان نامه خود در کارنامه کل  با کارشناس آموزش مربوطه تماس گرفته و برای انجام امور مربوط به فارغ التحصیلی وقت رزرو نمایند. برای اطلاع از مدارک مورد نیاز جهت فارغ التحصیلی و موارد مرتبط با آموزش به وبسایت تحصیلات تکمیلی مراجعه نمایید.